sobota, 19 lutego 2011

Stemple gumowe jak je używać

Chcielibyśmy przybliżyć tym, kórzy dopiero zaczynają przygodę ze stemplowaniem czym są stemple gumowe, jak je używać i jak o nie dbać.

Nasze stemple gumowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów. Odbity obraz jest czysty i wyraźny.

Stemplami gumowymi należy stemplować przy użyciu akrylowych formatek/bloczków do stemplowania, które są dostępne w naszym sklepie. Nasze stemple gumowe nie wymagają zamontowania na poduszce stemplowej (typu EZ mount) po delikatnym zwilżeniu same przylegają do bloczka.

Formatki do stemplowania dostępne są w różnych rozmiarach. Dopasowanie wielkości akrylowej formatki do stempla ułatwia trzymanie stempla i daje lepszej jakości odbity obraz. Każda formatka posiada podziałkę ułatwiająca przymocowanie i odbijanie stempla.

Stemple gumowe można czyścić wilgotnymi chusteczkami (baby wipes), usuwają one bardzo łatwo tusze wodne i pigmentowe. Nie usuną całkowicie tuszy wodoodpornych. Tusz wodoodporny poplami gumę stempla ale nie wpłynie to na jakość odbijanego obrazu. Na rynku dostępny jest "StazOn cleaner" jest to produkt, który usunie ze stempla tusz wodoodporny. Warto pamiętać, że po użyciu do stemplowania farby akrylowej należy natychmiast dokładnie stempel umyć np. wodą z mydłem, ponieważ zaschnięta na stemplu farba akrylowa zniszczy stempel gumowy – odbijany obraz nie będzie już dokładny (farba zaschnie w szczelinach stempla).

Czasem warto spróbować odbić stempel na miękkiej powierzchni. Pomoże to uzyskać dokładniejszy obraz. Do tego celu można użyć np. podkładkę pod myszkę.

Wybrany stempel, przymocowany już do formatki należy położyc na stole wziąść tusz do ręki i delikatnie dotykać tuszem powierzchnie stempla. Jest to praktyczniejsza metoda niż przyciskanie stempla do poduszki z tuszem. Warto spojrzeć na stempel pod światło i sprawdzić zanim się odbije obraz, czy tusz jest na jego całej powierzchni. Przycisąć stempel delikatnie do powierzchni stemplowanej i aby uzyskać wyraźny obraz należy podczas odciskania nie kołysać stemplem. Kołysanie na boki sprawi, że obraz odbije się rozmazany. Po przyciśnięciu stempla należy go zdecydowanym ruchem podnieść do góry unikając w ten sposób rozmazania odbitego obrazu. Warto też spróbować stemplować na stojąco oraz próbować kilka razy odbijać stempel na skrawku niepotrzebnego papieru zanim odbije się go na projekcie.
Warto rowniez sprobowac odbijac wieksze stemple bez uzycia akrylowego bloczka. Stempel nalezy polozyc bezposrednio na stole lub miekkiej powierzchni (np. podkladce pod myszke), potuszowac i delikatnie polozyc kartke, na ktorej chcemy odbic stempel na stempel, i na stojaco docisnac kartke do stempla dlonmi uwazajac aby nie przesuwac kartki.

Gumowe stemple należy przechowywać z daleka od słonca, ponieważ z czasem promienie słoneczne sprawią, że guma, z których zrobione są stemple stwardnieje co spowoduje, że stempel może stracić swoje doskonałe odbicie. Stemple należy przechowywać tak aby nic na nie nie naciskało aby uniknąć wgnieceń w gumie stempla.

Pozdrawiam serdecznie,

 

Grzegorz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz