Wskazówki


Chcielibyśmy przybliżyć tym, kórzy dopiero zaczynają przygodę ze stemplowaniem czym są stemple gumowe, jak je używać i jak o nie dbać. Chętnie odpowiemy na pytania związane z rubber stamping'iem pozostawione w komentarzu lub przesłane na email.


Stemplami gumowymi należy stemplować przy użyciu akrylowych formatek/bloczków do stemplowania, które są dostępne w naszym sklepie. Nasze stemple gumowe nie wymagają zamontowania na poduszce stemplowej (typu EZ mount) po delikatnym zwilżeniu same przylegają do bloczka.
Formatki do stemplowania to przeźroczyste, plasikowe bloczki, na które tymczasowo przytwierdzamy stemple. Dostępne są w różnych rozmiarach. Dopasowanie wielkości akrylowej formatki do stempla ułatwia trzymanie stempla i daje lepszej jakości odbity obraz. Każda formatka posiada podziałkę ułatwiająca przymocowanie i odbijanie stempla. Dostępne są cztery rozmiary formatek akrylowych, opisane są w tym poscie.

STEMPLOWANIE
Czasem warto spróbować odbić stempel na miękkiej powierzchni. Pomoże to uzyskać dokładniejszy obraz. Do tego celu można użyć np. podkładkę pod myszkę.


Wybrany stempel, przymocowany już do formatki należy położyc na stole wziąść tusz do ręki i delikatnie dotykać tuszem powierzchnie stempla. Jest to praktyczniejsza metoda niż przyciskanie stempla do poduszki z tuszem. Warto spojrzeć na stempel pod światło i sprawdzić zanim się odbije obraz, czy tusz jest na jego całej powierzchni. Przycisąć stempel delikatnie do powierzchni stemplowanej i aby uzyskać wyraźny obraz należy podczas odciskania nie kołysać stemplem. Kołysanie na boki sprawi, że obraz odbije się rozmazany. Po przyciśnięciu stempla należy go zdecydowanym ruchem podnieść do góry unikając w ten sposób rozmazania odbitego obrazu. Warto też spróbować stemplować na stojąco oraz próbować kilka razy odbijać stempel na skrawku niepotrzebnego papieru zanim odbije się go na projekcie.

Warto rownież sprobować odbijać większe stemple bez użycia akrylowego bloczka. Stempel należy polożyć bezposrednio na stole lub miękkiej powierzchni (np. podkładce pod myszkę), potuszować i delikatnie położyć kartke, na której chcemy odbić stempel, na stempel, i na stojąco docisnąć kartkę do stempla dłońmi uważając aby nie przesuwać kartki.


CZYSZCZENIE STEMPLI
Stemple gumowe można czyscić wilgotnymi chusteczkami  (baby wipes), usuwają one bardzo łatwo tusze wodne i pigmentowe. Nie usuną całkowicie tuszy wodoodpornych. Tusz wodoodporny poplami gumę stempla ale nie wpłynie to na jakość odbijanego obrazu. Na rynku dostępny jest "StazOn cleaner" jest to produkt, który usunie ze stempla tusz wodoodporny. Warto pamiętać, że po użyciu do stemplowania farby akrylowej należy natychmiast dokładnie stempel umyć np. wodą z mydłem, ponieważ zaschnięta na stemplu farba akrylowa zniszczy stempel gumowy – odbijany obraz nie będzie już dokładny (farba zaschnie w szczelinach stempla).

PRZECHOWYWANIE STEMPLI
Gumowe stemple należy przechowywać z daleka od słonca, ponieważ z czasem promienie słoneczne sprawią, że guma, z których zrobione są stemple stwardnieje co spowoduje, że stempel może stracić swoje doskonałe odbicie. Stemple należy przechowywać tak aby nic na nie nie naciskało aby uniknąć wgnieceń w gumie stempla.

KATALOGOWANIE STEMPLI
Chcielibyśmy zaproponować Wam praktyczny sposób na katalagowanie swojej kolekcji stempli.
Każdy nowy stempel odbijamy na kartce, podpisujemy nazwą producenta i nazwą kolekcji oraz numerem np pudełka, w którym jest przechowywany. Pojedyńcze kartki wkładamy w koszulki a te w wiekszy folder układając kartki tematycznie lub według producenta.


Taki katalog z każdym stemplem, który mamy, można przeglądać poszukując inspiracji do nowego projektu oraz do szybkiego zlokalizowania stempla, jesli mamy juz pokaźną kolekcje stempli, którą przechowujemy już w kilku pudełkach.

TUSZE
Na rynku dostępnych jest wiele tuszy. Chcielibyśmy przybliżyć Wam niektóre z nich.

Nasze stemple gumowe dają najlepszy obraz przy użyciu tuszy na bazie wodnej (dye-based ink pads). Polecam zacząć swoją przygodę ze stemplami używając np. tuszu wodnego Pelikan.

Tusze distress (Distress Ink Ranger) to też tusze wodne. Doskonale nadają się do stemplowania oraz kolorowania odbitych obrazów. Tusze distress nie odbiją jednak tak wyraźnie obrazu jak tusz wody, ponieważ z założenia tusze te mają "postarzać" projekty. Kolory tych tuszy mają odcienie retro (vintage). Tuszemi Distress bardzo łatwo koloruje się odbity obraz (obraz do kolorowania należy odbić tuszem wodoodpornym) używając samych tuszy lub mieszając je z wodą.

Tusze pigmentowe również nadają się do odbijania naszych stempli. Można użyć je do odbicia obrazu oraz do embossingu na gorąco. Embossing na gorąco nadaje odbitemu obrazowi effekt wypukłosci i lekko połyskuje (uzyskany efekt zależy od użytego pudru do embossingu).

Tusze wodoodporne (archive inks) świetnie nadają sie do odbijania stempli we wszystkich projektach. Tusze te nie bedą reagowały z wodą. Wodoodporne tusze StazOn doskonale nadaja się do stemplowania na szkle, kalce, acetate, drewnie itp. 

Kolor ma znaczenie: