Słownik

Oto mały słowniczek, dla początkujących.
Na tej stronie postaramy się przybliżyć znaczenie słów, często używanych w języku angielskim, które opisują techniki oraz materiały używane w rubber stampin'gu (stemplowaniu) oraz niektóre formy artystyczne.

ATC - Artist Trading Card - mała forma artystyczna najczęsciej wykonywana na wymiane (trading) z innymi artystami. Rozmiar ATC to zawsze 3 1/2 na 2 1/2 cala/inches tj w przybliżeniu 9cm na 6.5cm. Kształt ATC może być różny, niekoniecznie prostokąt. Moża również połączyć kilka ATC, np trzy tworząc mini książeczke.


Acetate - to okładki/folie do bindowania, najczęściej wykorzystywane przy robieniu kartek i scrapbookingu są przeźroczyste. Acetate są różnej grubości i tylko na niektórych można użyć heat gun (nagrzewnicę). Bardzo ładnie wygląda heat embossing na acetate oraz tła tworzone tuszami na bazie alkoholu.

Big and Juicy inkpad/duży i soczysty tusz - na bazie wody, na poduszce jest wiele kolorów tuszy (rainbow-tęcza), pięć kolorów na tuszach produkowanych przez Ranger, jest bardzo duży około 10.6cm na 15.6cm, tak aby można swobodnie odbić duży stempel lub użyć baryer do tworzenia tła. Świetnie nadaje się do techniki watercolor background/efekt akwarelii. Bardzo ciekawie odbijają się również mniejsze stemple. Tusz ten można zastąpić pojedyńczymi tuszami. Aby zmniejszyć widocznosć lini, na których tusze się stykają warto pomalować delikatnie mokrym, malutkim pędzelkiem.

Blending/mieszanie tuszy - jest to proces polegający na nakładaniu tuszy na papier lub karton.Najlepsze efekty uzyskuje się używając do tego specjalnych gąbeczek np Cut n' Dry. Należy potuszować gąbeczkę, dotykając poduszeczki z tuszem, dotknąć kilka razy maty, na której pracujemy i zaczynając od brzegu kartki, kolistymi ruchami nanosić tusz na projekt. Ważne jest aby zacząć od maty i wykonywać koliste ruchy. W ten sposób należy nakładać kolejne wartwy i kolory aż do uzyskania pożądaego efektu. Do tego swietnie nadają sie tusze Distress ink, wodne a także pigmentowe.

Bone folder/narzędzie do wygładzania złożonego papieru/kartonu - w dosłownym znaczeniu bone folder oznacza narzędzie wykonane z kosci. Najpopularniejsze są płaskie, plastikowe. Najłatwiej  narzędzie to zastąpić dużą łyżką stołową. Używając wypukłej strony łyżki należy lekko przyciskając ją do papieru, przesunąc po całosci zagiętego papieru/kartonu, wygładzając w ten sposób złożenie.

Brayering - brayer-wałek; brayering jest to nanoszenie tuszu na papier, często papier błyszczacy (glossy paper) podobny do papieru fotograficznego. Brayer to gumowy wałeczek, który zamocowany jest na rączce. W ten sposób można tworzyć gładkie, jednolite (wielokolorowe jeśli używamy tuszy wielokolorowych takich jak Big and Juicy) tło na kartonie. Nawijając na wałek np gumki uzyskamy inne ciekawe tla. Wałeczkiem tym warto też nakładać tusz na większe stemple. Tusz wówczas nakłada się równomiernie na calej powierzchni stempla.

Dry embossing - to metoda, która pozwala uzyskać efekt uwypuklonego wzoru na kartonie poprzez przyciskanie kartonu narzedziem do dry embossingu (tzw. stylus tool, który można spróbować zastąpić zaostrzonym ołowkiem bez rysika) oraz specjalnych metalowych form, które mają określony wzór. Dry embossing wykonuje się układając na podświetlanym pudełku karton, następnie metalowy wzór, i przyciskając stylus tool w otworach metalowego wzoru tworzymy uwypuklony wzór na kartonie. Do dry embossingu używa się również specjalnych plastikowych folderów, w które wkłada się karton i "przepuszcza" przez maszynki dla miłośników scrapbookingu takich jak Big Shot. Słowo dry oznacza suchy w jęz. angielskim dla odróżnienia heat embossing (heat - gorący).

Formatki do stemplowania, bloczki akrylowe (acrylic block) - to przeźroczyste, plasikowe bloczki, na które tymczasowo przytwierdzamy stemple. Bloczki dostępne są w różnych rozmiarach tak aby dostosować je wielkoscią do stempla.

Heat embossing / embossing na gorąco - jest to proces podczas, którego uwypukla się odbity obraz stempla używając specjalnego pudru do embossingu oraz narzędzia - heat gun. Na kartonie należy odbić stempel używając do tego tuszu, który jest do tej metody przeznaczony np. tusz pigmentowy, tusze disress, Versamark czy Perfect Medium. Na odbity obraz wysypuje się puder do embossingu (jego nadmiar wsypuje się z powrotem do buteleczki) następnie przy pomocy gorącego powietrza należy stopić puder uzyskując w ten sposób błyszczący, uwypuklony obraz. Powietrze nadmuchuje się używając heat gun. Heat - gorący w jeż. ang.

Heat gun/tool - narzędzie używane do embossing na gorąco oraz do suszenia farb oraz tuszy. Niektóre tusze wymagają wysuszenia na gorąco tak aby były gotowe do kolejnych etapów stemplowania aby nie reagowały już (nie mieszały się) z innymi tuszami. Heat - gorący, tool - narzędzie, gun - pistolet (najczęściej narzędzie to wygląda właśnie jak pistolet).

Moo - to mała forma artystyczna, kartonik o wymiarach 2.8cm x 7cm.  Moo istnieje pojedyńczo, jako trzy obok siebie tworzące całosć oraz pięknie zdobi kartkę aranżując na niej dwa, trzy lub cztery Moo. Moo tworzy też tagi, które można połączyć w mini album.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz