wtorek, 4 października 2011

KOLOR MA ZNACZENIE


Kolor zawsze odgrywał wielką rolę w życiu człowieka. Był symbolem, kodem, ukrytym znaczeniem. Nie można zapomnieć jednak, że również w nim może być zaszyfrowany przekaz.  

Wszelkie sztuki plastyczne, także scrapkowanie, są MAGICZNE. Wpływają na nas w sposób, który raczej odczuwamy a nie analizujemy. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że sztuki te angażują naszą podświadomość.

Jednym z czynników mających duże znaczenie w przypadku percepcji każdej działalności artystycznej jest KOLOR.
  Pamiętajmy, że może on wzmocnić narracje wizualną prac poprzez pobudzenie instynktów. 
(Jeżeli mamy tego świadomość to oglądanie zmienimy w widzenie a twórczość każdego z nas będzie zadziwiająco spójna z odczuciami odbiorców)DZIŚ PRZDSTAWIAMY KOLOR FIOLETOWY  
 czyli mieszaninę euforii czerwieni i spokoju błekitu. 


Fiolet jest kolorem najrzadziej spotykanym w naturze. Jest on fantazyjny, iluzoryczny i aseksualny, ale potrafi też być złowrogi, eteryczny. Często kojarzony jest ze śmiercią człowieka. 

Kolor ten skłania do analizy zjawisk pozazmysłowych, jest też odpowiedni dla sfery duchowej i rzeczy niewidzialnych. Można powiedzieć, że fiolet zarezerwowany jest dla pozacielesnego świata. 

"KOLORÓW W SWOICH PRACACH NIE TRZEBA PLANOWAĆ, TRZEBA TYLKO PODJĄĆ DOBRE DECYZJE"BIBLIOGRAFIA:
Bellantoni Patti; Jeśli to fiolet, ktoś umrze. Teoria koloru w filmie ; wyd. Wojciech Marzec ; 2010  

2 komentarze:

  1. ja od jakiegoś czasu uwielbiam fiolet, wszelkie jego odcienie...:)....kolory są czymś ważnym w naszym życiu, ciekawe jest to że nawet osoby niewidome mogą "poczuć" kolory....i to jest piękne.....kolor był zawsze dla mnie fascynacją.....może dlatego mój blog się tak nazywa?....:)...uwielbiałam zajęcia na studiach, gdzie trzeba było szukać odcieni, znajdować wciąż nowe dla nas kolorki....te jeszcze nie odkryte przez nasz umysł:)....ech....miłe wspomnienia....:)
    pozdrawiam kolorowo!!!!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. :) fioletowy to jeden z moich ulubionych

    OdpowiedzUsuń