wtorek, 31 stycznia 2012

Tego stempla nie można KUPIĆ . . . JEST TYLKO JEDEN EGZEMPLARZ

         
TA GUMKA STEMPLA PRZEDSTAWIA FRAGMENT OBRAZU HIERONIMA BOSCHA
"OGRÓD ZIEMSKICH ROZKOSZY"

Tego stempla nie można KUPIĆ . . . jest tylko JEDEN egzemplarz

Podarujemy go osobie, która opisze w pięciu zdaniach 
co autor chciał nam przekazać malując tę scenę na obrazie?
Jest to pierwszy stempel z kolekcji naszych prywatnych stempli, które będziemy odbijać w specjalnym SCRAPKOWYM zeszycie i opisywać WASZYMI tekstami.

12 komentarzy:

 1. Wspanialy pomysl! Do zobaczenia:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ten kawalek obrazu kojarzy sie mi z pieklem.Dla mnie juz sama myl ze moglaby moja glowa bc zamknieta z szczurem ktory moglby zjesc moje oczy i wogole to juz pieklo.Mysle ze wlasnie to chcial na tym obrazie pokazac.,wlasnie pieklo.Albo ze my ludzie czesto jak szczury na oslep pedzimy za czyms co jest nierealne i w koncu nas zniszczy.Co rowniez jest unicestwieniem i kojarzy sie z pieklem

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja proponuję nagrodę dodatkową dla osoby, która wskarze tenelement na obrazie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest to fragment z części centralnej obrazu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ciekawy obraz . Wydaje mi się , że autor obrazu chciał uświadomić , że każdy człowiek ma do wyboru dwie drogi dobro i zło. Obraz po prawej stronie pokazuje zło a po lewej dobro.Po prawej sieje zagładę a po lewej pokazuje dobro świata . Która drogę wybierzemy to już zależy od Nas.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fragment mieści się w centralnej części po lewej stronie ku dołowi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to fragment centralny tryptyka. ukazuje on głównie kochanków. Wydaje mi sie ze ten konkretny fragment ukazuje osobe samotna, smutna. Byc moze dopiero szuka swojego kochanka. szczury zawsze były postrzegane jako symbol zarazy. Wiec moze osoba ta jest chora, byc moze na jakas chorobe przenoszona droga płciowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Napisałam o obrazie dodam jeszcze o fragmencie ...moim zdaniem fragment tego obrazu ukazuje strach przed tym złym ...ta postać się chowa / ukrywa bo się boi i chce być niezauważona ..

  OdpowiedzUsuń
 9. A może ta twarz wyraża zdziwnienie, zagubienie? Widzi mysz w czystym szklanym tunelu a mysz kojarzy się z rynsztokiem, kanałem ściekowym... to myśli sobie, ta twarz, to jak to jest? może coś co nam kiedyś ktoś powiedział/narzucił, że jest złe, brzydkie, niestosowne wcale takie nie jest? np ta ziemska rozkosz? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Obraz w którym jest umiejscowiony przedstawiony fragment, ukazuje upadek ludzkości i triumf grzechu.Fray Jose Siguenza opisał "Ogród rozkoszy ziemskich" jako "obraz próżnej chwały i smaku poziomki czy granatu, który to smak zaczyna się czuć,zaraz potem gdy on przeminie." Symbolem seksu jest czerwony owoc w którym to ukrywa się człowiek. Do jego wnętrza próbuje się dostać, bądź tylko zagląda szczur. A szczur w symbolice średniowiecznej - to płodne zwierzę jest wielkim szkodnikiem. Działa w porozumieniu z diabłem i często jest symbolem grzesznej natury człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Twarz człowieka, we wskazanym fragmencie obrazu, ma oczy zwrócone ku górze... jakby czekała stamtąd wybawienia. To, że cała sylwetka postaci jest ukryta, też zdaje się symbolizować chęć zmiany miejsca, w którym się znalazła. Marność i beznadziejność położenia owego człowieka, a zarazem człowieka w ogóle podkreśla obecność szczura. Zwierzę to w naszej świadomości zajmuje jedno z najniższych miejsc w hierarchi bytów... no może tylko odrobinę wyższą od wszelakiej maści robactwa ;)Zatem podsumowaując: tragiczny jest ziemski los człowieka, gdzie tęskni on, niejednokrotnie bładząc, za dobrem wyższym, czyli Bogiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyzanie zrozumienia Bosha z "ogrodu ziemskich rozkoszy" znakomite - część środkowa tryptyku to nieokiełznana ludzką potrzeba "smakowania" życia w dobrym i złym znaczeniu tego słowa. Sytuacje interpersonalne, karmienie ludzi przez zwierzęta, droga do upadku... A żadna z twarzy nie pokazuje emocji. Ten fragment to "droga do nowego doświadczenia" ;-)

  OdpowiedzUsuń